اخذ استاندارد ایران

اخذ استاندارد ایران

 

اخذ استاندارد اجباری نوعی از استاندارد است که سلامت کالا را برای واردکنندگان و صادرکنندگان تضمین کند و آن ها از این استاندارد، اطمینان حاصل کنند. طولانی‌تر شدن فرآیند ترخیص کالا از مواردی است که برای کسب استاندارد اجباری ، پیش می‌آید. برای گذراندن این استاندارد، کالا از نظر کیفی و کمیت، مورد بررسی قرار می‌گیرد. تفاوتی نمی‌کند که صادرکننده هستید و یا اقدام به واردات می‌کنید، سلامتی کالا در هنگام داد و ستد میانِ این دو، از سوی طرف سوم مورد بررسی قرار می‌گیرد. موسسه‌هایی هستند که کار بررسی استاندارد اجباری را انجام می‌دهند. تا مجوز لازم را از گمرک برای صادرات و واردات کالای مربوطه دریافن کنند. جهت آشنایی با اخذ استاندارد ایران با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

Standard-cost
Standard-cost

چرا برخی از کالاها نیاز به دریافت استاندارد اجباری دارند؟

 

آنچه که سبب استفاده از استاندارد اجباری می‌شود این است که بتوان از ویژگی‌های ایمنی و سلامت محصول و همچنین قانونی بودن فرآیند مطمئن شد. اگر کالایی که با استانداردهای اجباری مطابقت ندارد، به باار عرضه شود، تخلف رخ داده است. محصولی که استاندارد اجباری را دریافت می‌کند، پیش از گام فروش باید این اطلاعات از محصول در دسترس باشد.

 

  • کارایی
  • ترکیب بندی
  • فهرست
  • روش های ساخت یا فرآوری
  • طرح کالا
  • ساخت و ساز کالا
  • تاریخ انقضا (در صورت وجود)
  • بسته بندی یا برچسب کالا

یکی از کاربردهای استاندارد اجباری و یا اخذ استاندارد ایران این است که اطلاعاتی را در مورد یک محصول در دسترس کاربران می‌گذارد که به تصمیم گیریِ بهترِ آنها کمک می‌کند. جنبه‌های ایمنی، تنها جنبه استاندارد نیستند. گاهی ممکن است لوازم آرایشی نیاز به برچسب گذاری محصول داشته باشند. یا بر چسب گذاری برای پوشاک که راههای مراقبتی از آن را به مصرف کننده یادآور می‌شود.

 

گواهینامه بازرسی کالا

 

گواهینامه بازرسی (COI) Certification Of Inspection چیست و دارای چه کابردهایی است؟

 

شرکت‌های بازرسی که کار نظارت بر کالاها را بر عهده دارند، گواهی بازرسی COI را صادر می‌کنند. این شرکت‌ها بین المللی یا خارجی هستند، برخی از شرکت‌های داخلی نیز این کار را انجام می‌دهند.

اگر کالای وارداتی، محصولی ارگانیک از کشور ثالث باشد، داشتن گواهی COI تضمین کننده‌ی سازگار بودن آن با قانون کشورهای اروپایی است. اگر فروشنده، خارج از کشور باشد یا شما کالای خاصی را از کشور دیگری تهیه کنید، برای آگاهی از کیفیت آن، نیاز به گواهینامه‌ی بازرسی کالا دارید. در همین راستا باید با در خواست از شرکت‌های بازرسی کالا بخواهید که کیفیت و کمیت کالا را بررسی کنند.

 

گواهینامه انطباق (COC) Certification Of Conformity چیست دارای چه کاربردهایی است؟

 

صادرکنندگان یا وارد کنندگان برای اینکه نشان دهند کالا یا خدماتی که ارائه می‌کنند با استانداردهایی که موررد نیاز یک کشور است هماهنگی دارد، باید گواهی انطباق یا COC  دریافت کنند. یادآور می‌شویم که ارائه دادن این مدرک هنگام ترخیص از گمرک الزامی می‌باشد.

خریدار هنگامی که می‌خواهد کالایی را وارد کند که دارای ریسک است یا قطعاتی که نیاز به راستی آزمایی دارد، درخواست COC  می‌کند. گاهی نیز باید اسناد خاصی صادر شود تا ثابت کند که محصول سالم است تا گواهی نامه COC  صادر شود.

برای نمونه یک کالای راهبردی مانند موتور هواپیما که برای تعمیرش نیاز به تیغه های فن است. آیا می توان کالایی با این حساسیت را به سادگی خریداری کرد.برای سنجش از نظر فنی و کیفی و نداشتن هیچ گونه ایرادی که به کارکرد آن آسیب بزند باید درخواست گواهی COC کرد. این کار در واقع کمک می‌کند تا همه چیز مطابق استاندارد باشد.

 

برای چه کشورهایی نیاز به گواهی نام انطباق داریم؟

 

دریافت این گواهی نامه برای بسیاری از کشورهای جهان مورد نیاز است. زیرا برای همه کشورها، کنترل کالای صادراتی و وارداتی مهم است. برخی از کشورهایی که نیاز به گواهی انطباق دارند عبارتند از:

الجزایر،بنگلادش،بوتسوانا،عربستان،روسیه،کامرون،مصر،اتیوپی

گابن، کنیا ،ازبکستان

 

ایزو چیست و کاربردهای آن چیست؟

 

ایزو (ISO) در واقع کوتاه نویس شده‌ی (International Organization for Standardization) است. سازمانی بین المللی و مستقل که زیر نظر هیچ دولتی اداره نمی‌شود. هدفی که این سازمان دنبال می‌کند در واقع تضمین سلامت، کارایی و کیفیت خدمات و محصولات است. این گواهینامه دسته‌بندی گسترده‌ای را در بر می‌گیرد. از صنعت و مدیریت انرژی گرفته تا مسئولیت اجتماعی که در برابر رعایت آن ، به شرکت ها و سازمان‌ها گواهی نامه ایزو اهدا می‌کند.

برای صدور هر گواهینامه ایزو استانداردها و معیارهای گوناگونی وجود دارد که از کنار هم قرار دادن اعداد و حروف ساخته می‌شود. گواهینامه ایزو در واقع اثبات می‌کند که یک محصول یا شرکت از بهترین شیوه‌ها و سیستم‌های مدیریت صنعت، به صورت مسئولانه استفاده کرده است.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

No Comment.