صفر تا صد استاندارد گمرکی

استاندارد گمرکی برای دریافت مجوز ترخیص از گمرک ضروری است، کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری از کلیه گمرکات کشور باید گواهی بازرسی (certificate of inspection) را ارائه دهند. برای ثبت سفارش و دریافت مجوز واردات کالا از گمرک، می توانید از مشاوران شرکت بازرگانی پرشین تجارت دوان راهنمایی بگیرید.

اخذ-استاندارد-کالا-از-گمرکات

نحوه دریافت استاندارد گمرکی

 

نحوه صدور استاندارد گمرکی کار دشواری نیست، این گواهی مهم به دو روش صادر می‌شود. در مبدا پیش از حمل بار و یا در مقصد با نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه‌های آکرودیته امکان صدور گواهی بازرسی وجود دارد. جهت عقد قرارداد با شرکت‌های بازرسی باید به این نکته توجه کنید که دامنه فعالیت شرکت تایید صلاحیت شده متناسب با محموله شما باشد.

 

استاندارد اجباری چیست؟

 

در پاسخ به این سوال که استاندارد اجباری چیست؟ باید بگوییم که این استاندارد گمرکی به معنی اطمینان پیدا کردن وارد کننده‌ها و صادر کننده‌ها از سلامت کالاهای خود است. البته دریافت این استاندارد معمولا زمان ترخیص کالا از گمرک را افزایش می‌دهد، برای ثبت این استاندارد نیاز به بررسی کمیت و کیفیت کالا می‌باشد. سازمان استاندارد کشور با توجه به قوانین، دریافت این استاندارد را اجباری کرده است.

 

آزمایشگاه ها چه استانداردهای گمرکی را کنترل می کنند؟

 

آزمایشگاه ها چه استانداردهای گمرکی را کنترل می کنند؟ این آزمایشگاه‌ها جهت کنترل کیفی کالا فعالیت می‌کنند و در اغلب کشورها  آزمایشگاه‌های تخصصی استاندارد گمرکی کالا برای بررسی کیفیت و استانداردهای لازم برای کالاهای وارداتی و صادراتی وجود دارد.برخی از استانداردهای جهانی که در آزمایشگاه‌ها بررسی می‌شود،عبارتند از:ISO,TUV,HDC,ANSI.

استاندارد گمرکی

انواع استانداردهای اجباری

در حال حاضر در گمرک‌های ایران برای دریافت مجوز ترخیص کالا شما باید چهار استاندارد اصلی را داشته باشید تا مجوز استاندارد گمرکی کالا به شما داده شود. انواع استانداردهای اجباری عبارتند از:

 • استاندارد ملی: این استاندارد مربوط به قوانین داخلی هر کشور در مورد واردات و صادرات کالا می‌باشد که باید آن را حتما دریافت کنید.
 • استاندارد منطقه‌ای: توسط یک سازمان استاندارد منطقه‌ای پذیرفته می‌شود و هدف از اجرای آن افزایش روند تجاری بین تعدادی از کشورها است.
 • استاندارد بین المللی: به استانداردهایی گفته می‌شود که مورد تایید تمامی کشورهای جهان است، معروفترین استاندارد بین المللی ایزو می‌باشد.
 • استاندارد اینکوترمز: این استاندارد توسط اتاق بازرگانی بین المللی برای بیمه، ترخیص کالا، حمل کالا و مواردی از این دست صادر می‌شود و مورد تایید کشورهای زیادی می‌باشد.

 

اخذ گواهی استاندارد گمرکی به چه صورت انجام می شود؟

 

اخذ گواهی استاندارد گمرکی به چه صورت انجام می شود؟ برای واردات و یا صادرات همه کالاهایی که مشمول قانون استاندارد اجباری هستند باید این مجوز اخذ شود. کارشناسی که موظف به بازرسی کالا می‌باشد، با بررسی اسناد و مدارک خرید کالا کلیه معیارها و فاکتورهای مورد نیاز را با استانداردهای بین المللی و ملی مطابقت می‌دهد و با ارائه گزارشی از صحت اطلاعات، مجوز استاندارد صادر می‌شود. روش‌های مختلف دریافت گواهی استاندارد، عبارتند از:

 

 • بازرسی کالا در مبدا
 • بازرسی کالا در مقصد
 • بازرسی حین تولید
 • بازرسی کالا پیش از حمل
 • بازرسی جهت واردات کالا
 • بازرسی جهت صادرات کالا
 • بازرسی کالاهای داخلی
 • بازرسی خریدهای خارجی

 

چه مدارکی برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مبدا نیاز است؟

 

 مدارکی برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مبدا نیاز است ، برای دریافت استاندارد گمرکی برای کالاهایی که به روش اعتبار اسنادی وارد کشور می‌شود، اخذ گواهی بازرسی(COI) در مبدا ضروری است. هزینه این گواهی 7 در هزار ارزش فوب کالا می‌باشد. مدارک مورد نیاز برای اخذ این گواهی، عبارتند از:

 • اصل گواهینامه بازرسی (COI) از شرکت بازرسی کننده تایید صلاحیت شده
 • اصل برگه نتایج آزمون ممهور به مهر شرکت بازرسی کننده
 • اظهارنامه تولید کننده (MD) یا عرضه کننده (SD)
 • ارائه اظهارنامه گمرکی و یا درخواست کتبی از گمرک با ارائه اسناد خرید کالا که شماره استانداردها یا ضوابط فنی مورد قبول سازمان ملی استاندارد ایران در آن درج شده باشد.
 • اصل اظهارنامه گمرکی و یا درخواست کتبی از گمرک با ارائه اسناد خرید کالا

 

چه مدارکی برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مقصد نیاز است؟

 

چه مدارکی برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مقصد نیاز است؟ همان طور که در ابتدا مطلب هم بیان کردیم برای دریافت مجوز استاندارد گمرکی شما به دو روش می‌توانید این کار را انجام دهید. برای دریافت مجوز استاندارد و ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مقصد علاوه بر مدارک باید هزینه این گواهی که 8 در هزار ارزش فوب کالا است را پرداخت نمایید. مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از طریق ارزیابی در مقصد عبارتند از:

 • اظهارنامه گمرکی و یا درخواست کتبی از گمرک با ارائه اسناد خرید کالا
 • انطباق نتیجه آزمون حاصل از نمونه برداری محموله توسط شرکت بازرسی یا اداره کل استاندارد استان، با استانداردها یا ضوابط فنی مندرج در اسناد خرید کالا
 • اصل اظهارنامه تولید کننده (MD) یا عرضه کننده (SD) در صورت وجود

 

چه کالاهایی مشمول استاندارد گمرکی هستند؟

 

چه کالاهایی مشمول استاندارد گمرکی هستند؟ در پاسخ باید بگوییم که طبق اعلام رسمی سازمان ملی استاندارد ایران اغلب کالاهای فاسد شدنی و صنعتی مشمول دریافت این استاندارد اجباری هستند و وارد کننده یا صادر کننده برای اینکه بتواند به صورت قانونی این اقلام را وارد یا خارج کند باید این مجوز استاندارد اجباری در مبدا یا مقصد را برای این کالاها دریافت کند. فهرست کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری می‌شوند، عبارتند از:

 • کالاهای بخش مکانیک و فلزشناسی همچون انواع آبگرمکن، آتش خاموش کن، انواع اجاق گاز و موارد دیگر.
 • کالاهای بخش برق و الکترونیک همچون باطری، انواع سیم و کابل، انواع کابل های مخابراتی و موارد دیگر.
 • کالاهای بخش اوزان و مقیاس‌ها و وسایل سنجش همچون مترهای نواری فلزی، باسکول های متحرک و موارد دیگر.
 • فلزات گرانبها یعنی نقره و طلا.
 • کالاهای بخش مهندسی پزشکی همچون خودروهای امدادی و تجهیزات آنها، واکر با ارتفاع ثابت، سرنگ یکبار مصرف، دستکش جراحی و موارد دیگر.
 • کالاهای بخش خودرو و نیرو محرکه همچون انواع کمک فنر خودرو، انواع قطعات خودرو، انواع فیلتر خودرو، لامپ خودرو و موارد دیگر.
 • کالاهای بخش ساختمانی و معدنی همچون انواع سیمان، شیشیه دو جداره، عایق های رطوبتی و موارد دیگر.
 • کالاهای بخش غذایی و کشاورزی همچون انواع آبمیوه، نکتار و کنسانتره، انواع روغن‌های نباتی خوراکی، انواع فرآورده‌های لبنی.
 • کالاهای بخش نساجی و چرم همچون انواع پوشاک، پد روزانه و موارد دیگر.

 

دلایل اهمیت مجوز استاندارد گمرکی

 

دلایل اهمیت مجوز استاندارد گمرکی بسیار زیاد است و شما برای واردات کالاهای خارجی به داخل کشور و یا صادرات آنها به کشورهای دیگر نیاز به دریافت این مجوز دارید. هدف از اجباری کردن دریافت این استانداردها، تایید سلامت و کیفیت کالاهای وارداتی و صادراتی می‌باشد. بازرگانان و یا نماینده قانونی آنها برای دریافت این مجوز باید نمونه کالای خود را به کارشناسان سازمان استاندارد ارائه کنند تا آنها  با انجام آزمایش‌های مربرطه از اصالت، کیفیت و سلامت کالاهای وارداتی اطمینان حاصل نمایند و مجوز استاندارد اجباری را صادر کنند.

 

سوالات متداول

 

۱. چند استاندارد اجباری برای ورود کالا به ایران وجود دارد؟

به صورت کلی برای واردات کالا به کشور چهار استاندارد اجباری وجود دارد، استاندارد ملی، استاندارد منطقه‌ای، استاندارد بین المللی و استاندارد اینکوترمز.

۲. مجوز استاندارد اجباری را چه زمانی می‌توان دریافت کرد؟

دریافت این مجوز اجباری در مراحل مختلفی از جمله بازرسی کالا در مبدا و یا مقصد، بازرسی حین تولید، بازرسی کالا پیش از حمل، بازرسی جهت واردات و یا صادرات کالا امکان پذیر است.

۳. چه مدارکی برای دریافت مجوز استاندارد اجباری در مقصد نیاز است؟

برای دریافت مجوز استاندارد با ارزیابی در مقصد باید مدارک مختلفی از جمله اظهار نامه گمرکی، انطباق نتیجه آزمون حاصل از نمونه برداری محموله توسط شرکت بازرسی و اصل اظهارنامه تولید کننده (MD) یا عرضه کننده (SD) را ارائه کنید.

 

جمع بندی صفر تا صد استاندارد گمرکی

 

به صورت کلی بازرگانان برای واردات انواع کالاهایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، باید مجوز استاندارد اجباری را دریافت کنند. گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان ضمن ارائه مشاوره تخصصی به شما تجار عزیز، سابقه درخشانی هم در زمینه دریافت انواع مجوزهای واردات و ترخیص کالا از گمرک دارد. برای ارتباط با کارشناسان گمرکی و بازرگانی پرشین تجارت دوان می‌توانید با شماره تلفن 02142326 تماس بگیرید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

No Comment.